събота, 19 март 2011 г.

Парични измами в науката

Снощи случайно хванах някаква новина в "Календар" за съмнения относно неправилно усвоени милиони от наши учени.

Това е в пълен синхрон с моите писания по темата, които присъстват тук. Крайно време е хората да се осъзнаят, и да не хранят хитрите гърла на нашите мастити професори и доценти, докторанти и research-ари с пари, които могат да отидат за далеч по-полезни и смислени неща. Рано или късно, особено когато животът ти напредне, и дойде време да храниш семейство, да правиш кариера, фокусът на целите ти е да си осигуриш възможно най-комфортна позиция в живота. Всеки го прави както може. И за всеки това се измерва по различен начин. За едни е пари и имоти, за друг е добра професия. По-ограничените откъм знания и умения хора, най-често отиват към кокошкарски измами и престъпления. По-старомодно мислещите .... просто се трудят. По честния начин.

С учените у нас (а и по целия свят) е същата работа. Да, това са умни хора (не всички, разбира се). Не са на нивото на земеделката Калина - по-умни са като цяло, но пак далаверата е в центъра на съзнанието им. Т.е. голяма разлика с Калина няма. Само че не такива битови далавари, каквито тресат мозъците на обикновените хора. А по-изтънчени далавери. Далавери с научни фондове, с програми, с research разработки. С десетки и стотици безсмислени статии, които обаче са доста сложни за да можеш да ги разбереш, т.е. за да можеш да осъзнаеш, че не струват нищо и са пълни глупости. Там е важно да трупаш години, в които си се изявявал (с подобни безсмислени публикации и участия по конференции), това в един момент се оказва решаващо за кариерата ти, и за това да останеш в играта. Защото университети - бол, професори - бол, а милионите не стигат за всички.

Освен пари, разменна монета е и престижът. Надпреварата е по-няколко фронта, както не веднъж писах: кой ще извади по-рейтингова статия, кой ще го извади по-голям. От този рейтинг ти се определя дали твоят проект ще получи следващата партида мангизи за рисърч, или проекта на колегата професор от другия факултет. Така че ... халваджията за бозаджията. 90% от учените са пълна мафия. Но не действат като Коза Ностра, с убийства, рекет, и жестокост. Действат интелигентно, с максимално ползване на академизма като фасада, като едно високо интелектуално лице, пред което всеки се възхищава....

Какви бяха тия протести към Дянков, за пари за наука ?? Ми кой ще им даде на тия празноглавци пари, като се вижда, че нивото на измами е същото както във всички други направления (пари за енергетика, инфраструктура, здравеопазване, околна среда и т.н.)

2 коментара:

  1. Тя практиката е повсеместна, точно както си посочил - засяга и бизнеса, държавата, науката, образованието... всичко.

    Без да подценявам нашата мила татковина (и без да твърдя, че това е само в България - нищо, че интуицията ми подсказва, че може би тук обхвата на тарикатския подход е наистина рекорден), не мога да се отърва от усещането, че всичко е пропито от една аматьорщина и пълна липса на дълбочина. Вместо хората да се напъват да усъвършенстват областта си на дейност и експертиза, те влагат много повече енергия в това да осъществят някаква далаверка.

    Подкрепям мнението ти, Крум - колкото и дърварско да беше изказването на министъра...

    Просто тази тарикатска настройка трябва да се изкорени, а това става, когато тарикатите ги поставиш в една конкурентна среда, където се очакват конкретни, качествени резултати в разумни периоди.

    ОтговорИзтриване
  2. Напълно съм съгласен, но недейте да се поддавате на мисленето "всички са маскари". Всеки заслужава да му се отдели времето да се прецени дали върши работата си както трябва. Дори да са само около 1%, искрени учени съществуват и заслужават най-малкото да се оцени автентичността на работата им подобаващо.

    А донякъде отмествайки темата, искам да ви обърна внимание на един доста сериозен проблем при финансирането на приложна наука: http://mapto-on.blogspot.com/2011/03/blog-post_22.html

    ОтговорИзтриване